ZESPÓŁ „CYGANERIA”  – informacja

Cyganeria to zespół wokalno-taneczny działający przy Towarzystwie Przyjaciół Góry Puławskiej. Stowarzyszenie jest głównym organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach, których liczne grono artystów-amatorów przygotowuje koncerty dla rodzimej publiczności. Począwszy od 2006 r. były to następujące projekty:
„Koncert jesienny na dwa świerszcze”,
„Biesiada weselna”,
„Z piosenką przez świat”,
„Wspomnień czar”,
„Piękna nasza Polska cała”,
„Ale kino”,
„Piosenka jest dobra na wszystko”,
„Kolorowy zawrót głowy, czyli karuzela kultur”,
„Nowopolskim obyczajem”,
„Ale to już było”.
W tym roku przygotowywany jest koncert piosenki patriotycznej i wojskowej zatytułowany „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.

Pierwsze romskie piosenki pojawiły się na koncercie „Z piosenką przez świat” w roku 2008 podczas VIII DKCH.  Zarówno wykonawcom jak i publiczności przypadły do serca melodyjne, cygańskie utwory. Do tego dołączyła się fascynacja kulturą romską Marzanny i Zbigniewa Miękusów – pomysłodawców i założycieli zespołu. W trakcie Powiatowych Dożynek, które odbyły się w Górze Puławskiej w 2010 r. TPGP wystąpiło z koncertem muzycznym, prezentującym dotychczasowy repertuar, w tym kilka utworów cygańskich. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności utwierdziło nas w przekonaniu, że należy przygotować program złożony wyłącznie z muzyki romskiej. Kiedy w 2011 r. z inicjatywy Wójta Gminy Puławy pana Krzysztofa Brzezińskiego rozpoczęto organizację I Święta Truskawki, pomysł wszedł w fazę realizacji. Początki były trudne. Wielogodzinne próby, kompletowanie strojów, opracowywanie choreografii, dobór repertuaru oraz niepewność jak przyjmie występ publiczność, wzmagała tremę. Obawy okazały się niesłuszne. Publiczność podczas koncertu bawiła się znakomicie, tańcząc i śpiewając razem z nami. I tak narodziła się „Cyganeria”.

Po występie na II święcie Truskawki, zespół otrzymał wiele propozycji. Mieliśmy przyjemność wielokrotnie uczestniczyć w dożynkach, festynach, świętach produktu lokalnego i innych uroczystościach na scenach w Górze Puławskiej, Nałęczowie, Baranowie, Ułężu, Żyrzynie, Czarnolesie, Zwoleniu, Skokach, Stężycy, Sierskowoli, Rykach, Końskowoli, Ułan Majoracie, Zalesiu, Niedrzwicy Dużej, Starych Boiskach koło Józefowa, Janowcu, Sielcach, Gniewoszowie, Jabłonnej, Kazimierzu Dolnym, Wąwolnicy, Osmolicach, Karmanowicach, Dęblinie, Garbowie, Michowie.

Naszą działalnością wspieramy finansowo Dni Kultury Chrześcijańskiej, a także charytatywnie: parafie, domy pomocy społecznej i indywidualne osoby wymagające pomocy. Koncert dla Damiana w Końskowoli 2015 r., koncerty na rzecz Hospicjum w Puławach w latach: 2015, 2016 i 2017, Festyn rodzinny – parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Puławach 2015 r. Festyn Parafialny w Kazimierzu Dolnym 2015 r., Festyn Rodzinny – parafia św. Rodziny w Puławach 2015 r., Festyn organizowany przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zwoleniu 2016r., Dom Pomocy Społecznej w Jastkowie 2017 r.

Za aktywną pracę na polu artystycznym w 2014 r. zespół otrzymał Certyfikat Produktu Lokalnego nadany przez LGD Zielony Pierścień.

Obecnie zespół liczy 21 osób aktywnie uczestniczących w licznych próbach i koncertach. Są to: Chrzanowska Iwona
Dryk Krystyna
Dymowska Teresa
Gritner Daria
Gritner Dorota
Hoduń Iwona
Kryś Ewa
Kryś Wiesław
Miękus Marzanna
Miękus Zbigniew
Niemiec Beata
Padewska Hanna
Pawłowicz Elżbieta
Polak Iwona
Stasiak Barbara
Skwarek Janina
Szymczyk Jolanta
Świderska Jolanta
Tomaszewski Sławomir
Wojnowska Magdalena
Wojnowski Sebastian

Osoby Wspierające:

Padewski Krzysztof – konferansjer
Polak Grzegorz – fotograf
Polak Konrad i Skwarek Michał – media społecznościowe

W ciągu sześciu lat działalności współpracowali z nami:
Futera Urszula
Pawłowicz-Cieślak Urszula
Marzec Krzysztof
Jarzynka Dariusz

Jesteśmy zespołem amatorskim, ale bardzo miło zostaliśmy przyjęci na Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku. Od trzech lat wspieramy tę barwną zabawę słowiańsko – cygańską.
Większość choreografii to nasze własne pomysły, ale korzystamy też z profesjonalnej nauki tańca trenerki Radosławy Bogusławskiej.
W bieżącym roku zespół Cyganeria otrzymał pierwsze miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Europy Wschodniej w tańcu orientalnym, w kategorii taniec cygański – amatorzy.

Łączy nas fascynacja kulturą romską, piosenkami mówiącymi o miłości, przyjaźni i tęsknocie za wolnością.  Ta pasja leczy kłopoty i troski dnia codziennego. Pozwala nam uśmiechać się do życia, do siebie i do innych ludzi. Bo cóż bardziej jak nie muzyka integruje narody.

Marzanna i Zbigniew Miękusowie